Za vse predore na avtocestnem omrežju v Sloveniji, ki so daljši od 500 m, so bile izvedene analize tveganja skladno z zahtevami Direktive ES 2004/54/EC o minimalnih varnostnih zahtevah za predore v vseevropskem cestnem omrežju. V to skupino sodijo predori: Dekani, Kastelec, Golo Rebro, Pletovarje, Golovec, Podmilj, Trojane, Jasovnik, Ločica in Karavanke. Ti predori predstavljajo vitalno infrastrukturo slovenskega avtocestnega omrežja. Analize tveganja so bile razdeljena na naslednje dele:
1. Kvalitativna in preskriptivna analiza tveganja osnovnih lastnosti predora.
2. Kvantitativna analiza scenarijev tveganja po metodi TuRisMo (analiza scenarijev s poudarkom na mehanskih posledicah in posledicah požarov).
3. Analiza tveganja transporta nevarnih snovi z modelom DG QRA (PIARC).
Cilj naloge je bil nabor minimalnih ukrepov za vsak predor, s katerim se nivo tveganja zniža na sprejemljivi nivo. V mnogih primerih je bilo dokazano, da investicijsko zahtevni ukrepi niso edina možnost za zagotavljanje ustrezne ravni varnosti v predorih.
Metode in pristop k tveganju so bili potrjeni s strani Ministrstva za infrastrukturo in so postali osnova za naslednje analize tveganja slovenskih predorov.
Po zaključku projekta so sledile mnoge novelacije in ponovna ovrednotenja ravni varnosti skladno s prepoznanimi novimi dejavniki tveganja ter dinamiko prometne obremenitve z značilnim vzorcem naraščanja prometnih obremenitev.
Tip projektaAnaliza tveganja avtocestnih predorov s predlogi potrebnih ukrepovLokacijaPredori Dekani, Kastelec, Golo Rebro, Pletovarje, Golovec, Podmilj, Trojane, Jasovnik, Ločica in Karavanke, SlovenijaČas izvedbe2009-2012Investitor DARS d.d.
Ta spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje.